Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

3 posters

Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga Klio Sat 8 Oct 2011 - 7:08

Arkitektura fillon aty ku mbaron inxhinieria", ka thënë arkitekti i famshëm gjerman, Walter Gropius. Kjo ide përvijohet në dhjetë qytetet me arkitekturën më intensive dhe tërheqëse në botë, ndërtesat e të cilëve paraqesin ide e kohë të mëdha. Nga stili i eklektik i Antoni Gaudit në ndërtesat e Barcelonës, deri tek vendet magjike prej çeliku dhe xhami në Dubai dhe Shangai, kryeqytetet e arkitekturës të zgjedhura në listë janë të bërë enkas për të mahnitur vizitorët. Qyteti i parë në listë është Barcelona. Disa prej arkitektëve më të mëdhenj të botës, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanë bërë tullat dhe llacin të duken si asgjë tjetër në botë. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do të gjeni punë tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Këto ndërtesa janë cilësuar si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Gjithashtu, nëse vizitoni Barcelonën duhet të shikoni dhe vepra të tjera të punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij më të famshme përfshijnë "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia". Më pas vjen Parisi. Duke ecur në rrugët e këtij qyteti, çdo vizitor mund të ndihet si në mes të një muzeu të madh arti. Kjo, për arsye se pavarësisht ndërtesave mesjetare, të rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi është gjithashtu i njohur për pjesët moderne që ndërthuren me ato klasike, si për t'ju kujtuar njerëzve se bëhet fjalë për më shumë se një muze. Në fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumë i dhënë pas kësaj ideje, saqë sanksionoi një projekt të arkitekturës moderne të quajtur "Grands Travaux", në vitet '80, për të freskuar stilin klasik të qytetit. Rezultatet përfshijnë piramidën e qelqtë në hyrje të Luvrit. Më i vonë në kohë është Çikago. Më shumë se një vend fantastik për fansat e sportit, qyteti i erës konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturës moderne amerikane. Pas Zjarrit të Madh në vitin 1871, në Çikago u krijua mjaft vend i lirë. Arkitektët u vendosën atje dhe krijuan disa prej ndërtesave më të paharrueshme në botë. Për të pasur idenë se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala "qiellgërvishtës" u krijua pikërisht në këtë qytet. Veprat më të famshme arkitekturale të qytetit përfshijnë "Sears Towers", ndërtesa më e lartë në SHBA, "Wrigley Building" etj.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty Re: 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga Klio Sat 8 Oct 2011 - 7:13

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 710d1217714102-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-louvreouest110 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 709d1217714076-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-opera0110 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 708d1217714048-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-paristreiffel10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 707d1217714003-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-notredame21a10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 706d1217713946-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-arctriomp1











Paris, Francë

Duke ecur në rrugët e këtij qyteti, çdo vizitor mund të ndihet si në mes të një muzeu të madh arti. Kjo, për arsye se pavarësisht ndërtesave mesjetare, të rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi është gjithashtu i njohur për pjesët moderne që ndërthuren me ato klasike, si për t'ju kujtuar njerëzve se bëhet fjalë për më shumë se një muze. Në fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumë i dhënë pas kësaj ideje, saqë sanksionoi një projekt të arkitekturës moderne të quajtur "Grands Travaux", në vitet '80, për të freskuar stilin klasik të qytetit. Rezultatet përfshijnë piramidën e qelqtë në hyrje të Luvrit.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty Re: 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga Klio Sat 8 Oct 2011 - 7:15

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 714d1217714677-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-wrigley_building_at_night10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 713d1217714648-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-sears_tower10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 712d1217714632-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-milleniumparkchicagoÇikago, shba
Më shumë se një vend fantastik për fansat e sportit, qyteti i erës konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturës moderne amerikane. Pas Zjarrit të Madh në vitin 1871, në Çikago u krijua mjaft vend i lirë. Arkitektët u vendosën atje dhe krijuan disa prej ndërtesave më të paharrueshme në botë. Për të pasur idenë se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala "qiellgërvishtës" u krijua pikërisht në këtë qytet. Veprat më të famshme arkitekturale të qytetit përfshijnë "Sears Towers", ndërtesa më e lartë në SHBA, "Wrigley Building" etj.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty Re: 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga Klio Sat 8 Oct 2011 - 9:33

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 719d1217715139-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-rotes_rathaus10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 718d1217715125-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-potsdamerplatz10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 717d1217715115-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-milleniumparkchicago10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 716d1217715104-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-berlin_neue_synagoge_2005Berlin, Gjermani
Që prej rënies së Murit në vitin 1989, Berlini është fokusuar në transformimin e ndërtesave. Disa prej atyre më të famshme përfshijnë: "Reichstag", parlamentin e dikurshëm nazist, i cili është rikrijuar me një kube xhami, "Potsdamer Platz", i cili është rindërtuar dh etani përfshin qendrën "Sony", si dhe lagjja "Daimler Chyrsler", e cila është ndërtuar nga fillimi në pesë vite. Në ndërtesat e tjera bëjnë pjesë ambasada britanike dhe muzeu hebre i skicuar nga Daniel Libeskind. Në qytet ekzistojnë gjithashtu shumë pjesë arkitekturale klasike, si muzeu "Altes" dhe "Das Rotes Rathaus".
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty Re: 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga Klio Sat 8 Oct 2011 - 9:36

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 726d1217715727-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-shangai-naten10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 725d1217715683-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-shangai10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 724d1217715660-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-oriental-pearl-tower10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 723d1217715622-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-jin-mao-tower_lo10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 722d1217715606-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-jin_mao_towerShangai, Kinë
Kina po punon me vrull dhe Shangai është një prej projekteve të saj. Shkalla aktuale e zhvillimit është aq ekstreme saqë aprovimet e ndërtimeve dhe vendimet po merren në çështje orësh, krahasuar me muajt që nevojiten në vendet perëndimore. Kjo shpjegon dhe qendrën e qytetit, Pudong, ku ndodhet ndërtesa më e lartë në qytet, "Jin Mao Tower", si dhe "Oriental Pearl Tower", i cili është një hotel dhe qendër tregtare. Më shumë nga e shkuara e qytetit mund të gjendet në zonën e skelës, me vepra të stilit arkitekturor kolon.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty Re: 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga Klio Sat 8 Oct 2011 - 9:39

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 731d1217716184-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-coloseo_javellana10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 730d1217716124-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-roma_fontana_di_trevi10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 729d1217716099-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-s.pietro10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 728d1217716078-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-pantheon_de_rome_622010 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 727d1217716061-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-fori-romaniRomë, Itali
Ashtu si Athina, Roma është një ndër pjesët më interesante arkitekturale të civilizimit të hershëm perëndimor. Veprat klasike dihen pak a shumë, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. këto konkurrojnë me vepra pak më të reja, si sheshi i Shën Pjetrit në Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombëtar të Viktor Emanuelit të dytë. Ndërkohë që nuk njihet për ndërtesa moderne, begatia e arkitekturës së lashtë, klasike dhe asaj rilindëse, i japin Romës një vend të merituar në qytetet me arkitekturën më të famshme.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty Re: 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga dajti modh Sat 8 Oct 2011 - 9:41

per mua eshte TIRONA nje nga ato 00027003 10 me te bukurit :429293:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty Re: 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga Klio Sat 8 Oct 2011 - 9:42

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 736d1217716775-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-ponte10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 735d1217716759-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-piazza-20san-20giovanni-20firenze10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 734d1217716740-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-firenze-110 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 733d1217716701-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-cattedrale-di-santa-maria-fiore10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 732d1217716682-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-campaniledigiotto

Firence, Itali
Shumë vetë e konsiderojnë këtë qytet të mrekullueshëm si "ground zero" të Rilindjes Italiane. Veprat më të famshme përfshijnë: "Pallazzo Vecchio", "Accademy of Fine Arts", ku gjendet dhe Davidi i Mikelanxhelos, si dhe "Uffizi", një galeri arti me vepra të mëdha të Rilindjes. Më pas vijnë kishat, "Santa Maria del Fiore" është një katedrale e famshme dhe kisha e katërt më e madhe në Evropë, pastaj "Basilika di Santa Croce" është një tjetër kishë e madhe. Një prej vendeve më tërheqëse të Firences është "Ponte Vecchio", ura mesjetare, ku janë ndërtuar shumë dyqane.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty Re: 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga Klio Sat 8 Oct 2011 - 9:44

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 741d1217717972-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-atene_grecia10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 740d1217717961-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-0210 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 739d1217717941-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-03

Athinë, Greqi
Akropoli, vendndodhja e civilizimit të hershëm grek, si dhe vendi që përfshin frymëzimin për civilizimin tonë modern, i jep këtij qyteti fuqinë e tij arkitekturore. Ju mund të shihni aty kolonat greko-romake, si dhe zbukurimet me ornamente të vizatuara në krye të tyre. Gjithashtu, nëse mendoni se Akropoli është madhështor, atëherë duhet të vizitoni Akademinë e Athinës, një version më modern i stilit greko-romak, si dhe stadiumin e Lojërave Olimpike të Athinës. Nuk është sekret se pjesa më tërheqëse e këtij qyteti është arkitektura moderne.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty Re: 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga Anakonda Wed 4 Apr 2012 - 4:39

Klio shkruajti:10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 741d1217717972-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-atene_grecia10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 740d1217717961-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-0210 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë 739d1217717941-10-kryeqytetet-e-arkitektures-me-te-famshme-ne-bote-03

Athinë, Greqi
Akropoli, vendndodhja e civilizimit të hershëm grek, si dhe vendi që përfshin frymëzimin për civilizimin tonë modern, i jep këtij qyteti fuqinë e tij arkitekturore. Ju mund të shihni aty kolonat greko-romake, si dhe zbukurimet me ornamente të vizatuara në krye të tyre. Gjithashtu, nëse mendoni se Akropoli është madhështor, atëherë duhet të vizitoni Akademinë e Athinës, një version më modern i stilit greko-romak, si dhe stadiumin e Lojërave Olimpike të Athinës. Nuk është sekret se pjesa më tërheqëse e këtij qyteti është arkitektura moderne.
kjo mpelqenka me shum sesa te tjerat
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë Empty Re: 10 kryeqytetet e arkitekturës më të famshme në botë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi